Буштино

Буштино

Про затвердження Програми поводження з твердими побутовими відходами в селищі Буштино на 2016-2020 роки

ПРОЕКТ РІШЕННЯ

У К Р А Ї Н А

БУШТИНСЬКА СЕЛИЩНА РАДА ТЯЧІВСЬКОГО РАЙОНУ

Р І Ш Е Н Н Я

Про затвердження Програми поводження з твердими побутовими відходами в селищі Буштино на 2016-2020 роки

З метою підвищення ресурсозбереження, зменшення шкідливого впливу відходів на навколишнє природне середовище і здоров’я людей у селищі Буштино, керуючись п.22,ч1.ст.26 Закону України  «Про місцеве самоврядування в Україні», сесія VII скликання Буштинської селищної ради

В И Р І Ш И Л А:

1. Затвердити Програму поводження з твердими побутовими відходами в селищі Буштино на 2016-2020 роки, що додається.

2. Контроль за виконанням Програми покласти на заступника селищного голови, постійну комісію селищної ради з питань бюджету та управління майном та постійну комісію охорони навколишнього середовища, раціонального використання природних ресурсів та рекреації та з питань агропромислового комплексу, земельних ресурсів та розвитку селища.

Селищний голова                                                         Паш І.Ю.

 

               Затверджено

     рішенням Буштинської селищної ради

 від  «    » травня 2016 року №      

 

П Р О Г Р А М А

поводження з твердими побутовими відходами

в селищі Буштино на 2016 – 2020 роки

Вступ

Програма поводження з твердими побутовими відходами (далі ТПВ) – це комплекс взаємно пов’язаних та узгоджених в часі заходів: організаційних, технологічних, технічних, ресурсозберігаючих, екологічних, санітарно – гігієнічних, фінансово – економічних, соціальних, інформаційних, освітньо – виховних, тощо, спрямованих на розв’язання проблем сфери поводження з ТПВ на території Буштинської селищної ради.

Програма поводження з твердими побутовими відходами на території Буштинської селищної ради на 2016 – 2020 роки розроблена відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 4 березня 2004 року № 265 “Про затвердження Програми поводження з твердими побутовими відходами”, Закону України «Про відходи», Закону України «Про благоустрій населених пунктів», Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Програма поводження з твердими побутовими відходами  на території Буштинської селищної ради розроблена з метою реалізації невідкладних та перспективних заходів щодо збору, видалення, знешкодження, утилізації твердих побутових відходів на основі сучасного вітчизняного та світового досвіду, правової, нормативної, техніко-економічної системи поводження з відходами, економічних, інформаційно-освітніх заходів.

Ця Програма спрямована на поліпшення стану благоустрою населеного пункту, охорони навколишнього природного середовища, санітарного та епідеміологічного благополуччя населення, створення умов для залучення коштів бюджетів усіх рівнів, інвестиційних та кредитних ресурсів.

Основною метою програми поводження з твердими побутовими відходами на території Буштинської селищної ради на період до 2020 року є координація дій органів місцевої влади, суб’єктів господарювання та активізація населення для забезпечення реалізації загальнодержавної програми поводження з твердими побутовими відходами та державної політики в цій сфері, яка спрямована на підвищення ресурсозбереження, зменшення шкідливого впливу відходів на навколишнє природне середовище і здоров’я людей. Програма поводження з відходами забезпечить вирішення екологічних, санітарних, економічних та соціальних проблем в межах Буштинської селищної  ради, через впровадження організованої системи збирання, утилізації та переробки відходів, споживання з подальшим використанням їх в якості енергетичних та вторинних ресурсів.

І . Загальна характеристика сфери поводження з твердими побутовими відходами

 

Селище розташоване у східній частині Закарпаття, в низовині за назвою Мармароська котловина, в місці впадіння річки Тереблі в Тису, напроти гостроверхих вершин Гутинського пасма, за 8 кілометрів від районного центру. Через населений пункт проходить автомагістраль державного значення Мукачево — Рогатин та залізниця Чоп — Солотвино, завдяки яким Буштино має вдале сполучення з іншими населеними пунктами не тільки Закарпаття, а й усієї України та інших держав. Селище має чітко визначені межі: з півдня по річці Тиса проходить межа з селами Яблунівката смт Вишково, з заходу — селом Стеблівка, з півночі — селами Новобарово та Вонігове, зі сходу — селом Руське Поле.

Площа всіх земель селища становить 2566 га, з них населеного пункту — 1001 га. Населення Буштина становить більше 8600 чол.. Тут проживають українці, угорці, росіяни, румуни, роми, словаки, німці тощо. Клімат помірно-континетальний з теплим літом і м’якою зимою. Протягом року переважають південно-західні вітри, що дмуть згідно з орієнтацією долини річки Тиса. Територія селища має рівнинний рельєф. Через Буштино протікають річки ТеребляТиса та невеличкі струмки, потічки і водотоки: Млиновиця, Помийниця, Розтока та інші.

На території селища працює загальноосвітня школа, гімназія-інтернат, бібліотека, 3 дошкільні навчальні заклади, лікарська амбулаторія загальної практики сімейної медицини, відділення поштового зв’язку, підприємства промисловості, торгівлі, тощо.

Досягнення в технології виробництва синтетичної тари і упаковочної продукції та продукції побутового вжитку, яка не підлягає поверненню для повторного вживання і не збирається для переробки, значною мірою вплинуло на збільшення утворення твердих побутових відходів  і негативно впливає на довкілля.

Збір та перевезення твердих побутових відходів на сміттєзвалище в смт. Солотвино здійснюється приватними особами на підставі договорів укладених з  фізичними та юридичними особами селища Буштино.

Проте, з об’єктами утворення побутових відходів укладено договорів на їх вивезення близько 14 %.

Селищною радою на даний момент не розроблено та не затверджено схему санітарної очистки селища.

Централізований збір твердих побутових відходів  на території  населеного пункту забезпечує систематичне  вивезення  твердих побутових відходів  та покращує санітарний стан та благоустрій  смт. Буштино.

З метою забезпечення благоустрою територій селища,  затверджено Правила благоустрою території в селищі Буштино.

ІІ. Основні завдання Програми

Основним завданням даної Програми є покращення екологічного стану території населеного пункту, зменшення обсягів утворення відходів, та безпечне для довкілля поводження з ними; впровадження новітніх технологій і сучасних та ефективних засобів поводження з відходами, впровадження системи моніторингу поводження з твердими побутовими відходами та покращення обліку  у сфері поводження з відходами, та за рахунок цього зменшення негативного впливу твердих побутових відходів на довкілля і здоров’я населення.

Для досягнення мети програми передбачається реформування системи санітарного очищення,  посилення контролю за поводженням з відходами на території Буштинської селищної ради,  зменшення обсягів їх утворення та упровадження нових сучасних високоефективних методів збирання, сортування та перевезення.

ІІІ. Основні напрямки розв’язання завдань Програми

 

Розв’язати основні завдання можливо за такими напрямками:

– ліквідація несанкціонованих стихійних смітників;

– облаштування  контейнерних майданчиків з твердим покриттям;

– впровадження новітніх технологій щодо роздільного збирання  ТПВ.

ІV. Механізм забезпечення Програми

 

Контроль за ходом реалізації програми здійснюють, відділ містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства райдержадміністрації, районна санітарно – епідеміологічна станція, постійні комісії районної ради з питань бюджету та соціально-економічного розвитку району, з питань комунальної власності, промисловості, будівництва, транспорту, зв’язку та підприємництва, державна екологічна інспекція.

Виконання Програми відповідно до своїх повноважень на місцевому рівні забезпечує селищна рада, суб’єкти господарювання, мешканці населених пунктів.

З метою постійного контролю за виконанням Програми та щорічного коригування заходів місцевим органом виконавчої влади, який є відповідальним за здійснення заходів Програми, щороку до 20 січня інформувати відділ житлово-комунального господарства райдержадміністрації про стан реалізації Програми та надавати пропозиції щодо внесення змін до неї.

Відділ житлово-комунального господарства райдержадміністрації щорічно інформує постійну комісію районної ради з питань промисловості, транспорту, житлово-комунального господарства, торговельного та побутового обслуговування населення, благоустрою про стан реалізації заходів Програми.

Контроль за ходом реалізації програми здійснюють, селищний голова, постійні комісії сільської ради з питань соціально-економічного розвитку бюджету та фінансів; з питань земельних відносин, екології та використання природних ресурсів; постійно діюча комісія з питань поводження з безхазяйними відходами.

Фінансове забезпечення реалізації заходів, передбачених програмою, базується на основі чинного законодавства із залученням коштів:

– бюджету селищної ради;

– районного бюджету;

– державного бюджету, в тому числі Державного фонду охорони навколишнього природного середовища;

– підприємців та іноземних інвестицій.

V. Очікувані результати впровадження Програми

 

Виконання Програми дасть змогу:

– зменшити шкідливий вплив побутових відходів на навколишнє середовище;

–  зменшити шкідливий  вплив  побутових  відходів  на навколишнє природне середовище та здоров’я людини;

–  створити умови для очищення населених пунктів від  побутових відходів;

– зменшити обсяги утворення та видалення побутових відходів, роздільне збирання дозволить вилучати корисні компоненти відходів, що мають ресурсну цінність;

– упровадити нові технології у сфері  поводження  з  побутовими відходами;

– поліпшити якість  обслуговування  населених  пунктів  у сфері поводження з побутовими відходами.

Найбільші зрушення у сфері поводження з відходами будуть спостерігатися при застосуванні роздільного збирання  побутових відходів та вилученні корисних компонентів із складу побутових відходів, що мають ресурсну цінність та встановленні спеціальних контейнерів для   для скла,  для паперу, для ПЕТ-пляшки і змішаних відходів.

Контейнери передбачається  встановити в районі житлової забудови на спеціально облаштованих майданчиках.

Централізоване вивезення твердих побутових відходів з території населеного пункту забезпечить чистоту, покращить санітарний стан та благоустрій смт. Буштино .

Організація  робіт щодо залучення до збору сміття мешканців приватних домоволодінь та  облаштування у приватному секторі майданчиків під контейнери  призведе до зменшення кількості несанкціонованих смітників на берегах водойм, у зелених зонах, та позитивно позначиться на екологічній ситуації в селі.

Роздільне збирання  сміття , встановлення нових контейнерів  та залучення до роздільного збору сміття мешканців всього села, повне охоплення послугами з вивезення відходів всіх приватних дворогосподарств, підприємств, установ і організацій  дозволить  вилучити з відходів цінну вторинну  сировину (папір, скло, пластик).

Впровадження     роздільного     збирання     твердих побутових відходів буде супроводжуватись проведенням  постійної  агітаційної  роботи  щодо безпечного  в  санітарно-епідемічному  та екологічному відношеннях поводження з твердими побутовими відходами  та необхідності  свідомої  активної участі усіх верств  населення  у впровадженні роздільного збирання корисних компонентів побутових відходів.

Також необхідне систематичне проведення роз’яснювальної робота з жителями села, проведення уроків в дошкільних навчальних закладах і школах на тему цивілізованого поводження з відходами. Громадянська обізнаність призводить до зміни розуміння та поведінки людей, що зменшує кількість створюваних відходів та сприяє покращенню безпечного поводження з твердими побутовими відходами.

Враховуючи європейський досвід вирішення питань поводження з побутовими відходами, а також діючу законодавчу базу, принцип поводження з твердими побутовими відходами полягає у максимальному поверненні до виробничого циклу вторинної сировини і тільки в разі неможливості їх повторного застосування підлягають видаленню.

Заходи

Програми поводження з твердими побутовими відходами

на території Буштинської селищної ради на період до 2020 року 

Заходи Програми

 

 

 

Виконавці Термін виконання

(рік)

Джерела       фінансування

 

1. Затвердження та погодження  схеми санітарної очистки території Буштинської селищної ради з відповідними органами.

 

Буштинська селищна рада 2016

 

Не потребує
2. Забезпечувати своєчасну та ефективну роботу по збиранню та вивезенню твердих  побутових відходів з територій об’єктів благоустрою селищної ради. Буштинська селищна рада

 

2016-2020 Місцевий бюджет
3. Координаційно-інформаційна робота депутатів сільської ради,членів виконкому та керівників установ, які знаходяться на території села, щодо проведення навчально-виховної та роз’яснювальної роботи з громадянами про поводження з твердими побутовими відходами та роздільного їх збирання.

 

Буштинська селищна рада

 

2016-2020

 

Не потребує
4. Проводити систематичну роботу по ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ та недопущенню утворення стихійних смітників.

 

Буштинська селищна рада

 

2016-2017 Місцевий бюджет
5. Встановити четвер єдиним санітарним днем з метою покращення благоустрою та санітарного стану території села Буштино.

 

Буштинська селищна рада

 

2016-2020 Місцевий бюджет
6. Проведення  рейдів-перевірок    санітарного    стану  прибудинкових та прилеглих до об’єктів  територій  депутатським корпусом,членами виконкому,  відповідними комісіями селищної ради з залученням представників правоохоронних органів (у разі потреби).

 

Буштинська селищна рада

 

2016-2020

 

Не потребує
7. Сприяти створенню заготівельних приймальних пунктів вторинної  сировини з метою вилучення та передачу на переробку ресурсно-цінних компонентів побутових відходів. Буштинська селищна рада

 

2016-2020

 

Місцевий бюджет, кошти інвесторів
8. Ліквідувати всі несанкціоновані звалища сміття ТПВ в разі їх появи. Буштинська селищна рада

 

2016-2020 Місцевий бюджет, кошти інвесторів

 

Селищний голова                                                         Паш І.Ю.