Буштино

Буштино

Крига у справі «Буштинського парку льодовикового періоду» скресла: селищна рада вдруге погодила створення заказника

Таке рішення вчора, 31 березня, вже вдруге за останні кілька років прийняли депутати Буштинської селищної ради.
FetchImage

Ідея створення заказника місцевого значення на території реліктових лісово-болотних угідь між смт Буштино та с.Новобарово виникла ще у 2007 році, але через низку причин довести цю справу до логічного завершення не вдавалося, попри намагання вплинути на ситуацію науковців – не тільки українських, а й із сусідніх країн.

Вчора, 31 березня, питання про погодження створення ботанічного заказника місцевого значення «Буштинський парк льодовикового періоду» знову розглянули на сесії селищної ради під головуванням селищного голови Івана Паша. На зібрання також були запрошені депутат обласної ради Іван Куцина та педагоги Тячівського районного еколого-натуралістичного центру.

Перед присутніми виступив науковий співробітник науково-дослідної  лабораторії охорони природних екосистем Ужгородського національного університету Роман Кіш.

«Це питання піднімається у цих стінах вже вдруге, – сказав Роман Ярославович. – Минулого разу було отримане позитивне рішення, був зібраний повний пакет документів, і справа була вже на фінішній прямій в обласній раді, але з суб’єктивних причин та через перешкоди з боку певних осіб вона була притримана. Пройшов рік, але незважаючи на звернення науковців та активістів, ця справа так і не пройшла сесію.  За цей час документи втратили термін дії, тому їх потрібно поновити».

Першим кроком повинно стати погодження створення заказника у місцевих громадах.
Відтак Роман Ярославович наголосив, що територія, про яку йдеться, між смт Буштино та с.Новобарово, – чи не найцінніша в Закарпатті, яка досі не має природоохоронного статусу і з часом може зникнути.

Також депутати ознайомились із текстом звернення 46 науковців-біологів з різних куточків України, Румунії, Словаччини, Угорщини,в якому викладено аргументи на користь створення заказника.

«Унікальний болотно-лісовий комплекс урочища «Дубрава» є реліктовим залишком останнього льодовикового періоду, – йдеться, зокрема, у документі. – Звідси і походить частина назви заказника. Тут зростають рослини, які змогли «вижити» після періоду низьких температур. Це урочище є важливим осередком видового різноманіття рівнинного Закарпаття, з одним із найвищих в регіоні числом рідкісних та зникаючих видів рослин та безхребетних тварин, занесених до міжнародних природоохоронних переліків, Червоної книги України та до регіонального Червоного списку видів. Ще в 2010 році було виконане наукове обґрунтування створення на території урочища ботанічного заказника місцевого значення «Буштинський парк льодовикового періоду» загальною площею 753,05 га (771,05 га разом з площами уже існуючих об’єктів природно-заповідного фонду «Мочарка» та  «Дубки»). Ідея створення такого резервату отримала повну підтримку громад.

Незважаючи на непростий та довгий шлях отримання відповідних погоджень землекористувачів, тривале гальмування процесу на рівні Тячівської РДА та ін., на початок травня 2014 р. отримано погодження, повністю  підготовлено та направлено до Закарпатської обласної ради необхідний пакет документів для розгляду на сесії облради, втім, винесення цього питання на сесію штучно блокувалося».


Наразі фахівці звертаються вже до нової влади з проханням не допустити втрату природного скарбу України та Європи, і зберегти його для нащадків. Адже, окрім природоохоронного значення, ці угіддя є важливим регулятором рівня та чистоти ґрунтових вод, вони цінні в естетичному та туристичному плані. Зокрема, на цій території є унікальне нарцисове поле на кшталт хустського, чимало рідкісних рослин і тварин, щороку помилуватись недоторканною природою сюди приїжджають чимало туристів.

Депутати цікавились, чи є якісь обмеження у зв’язку з набуттям урочищами природоохоронного статусу, адже поруч планується квартал житлової забудови. Але, як запевнив Роман Кіш, встановлюються лише ті заборони, які призводять до знищення екосистеми, тобто не можна буде рубати ліс, їздити на квадроциклах тощо. А решта, як от, випасання худоби та сінокосіння, не тільки дозволяється, а є обов’язковим.

Після обговорення депутати зійшлись на думці, що створення ботанічного заказника місцевого значення – це плюс для туристичної привабливості та екології селища, і переважною більшістю голосів погодили його створення. Науковий співробітник УжНУ Роман Кіш подякував за таке рішення громади селищному голові та кожному депутату особисто.

Наталія Маджара  для Tyachiv.com.ua