Буштино

Буштино

Бібліотека-філія № 7 смт. Буштино


Історична довідка

У селищі Буштино про першу бібліотеку згадується десь у 1925 році. Виникла вона як хата-читальня з художньою та  політичною літературою у хаті сільського активіста Коршинського Юрія Івановича, з ініціативи учителя школи Миколи Грицака. На той час книгозбірня нараховувала понад 500 примірників художньої та галузевої, в т.ч. політичної літератури.

17

З настанням радянської влади на Закарпатті і в с. Буштино, уряд централізованим способом формував сільські, дитячі, шкільні і відомчі бібліотеки, виділяв відповідне приміщення і забезпечував кадрами. Так була відкрита в 1948 році Буштинська  сільська бібліотека, яка знаходилась при  молочному пункті. Першим завідувачем було призначено демобілізованого фронтовика –танкіста Пацкана Михайла Петровича. Згодом рядовим бібліотекарем було призначено Бернар (Маснюк) Юлію Миколаївну.

28

У кінці 50-х років загально-селищну бібліотеку із приміщення молочного пункту переносять на другий поверх будинку колишньої чехословацької фірми «Батя». Завідуючою  у ті часи стає М.М.Росоха. Згодом бібліотеку перенесено в приміщення селищної ради. Бібліотекарями  в Буштинській бібліотеці працювали: Трохименко М.Ю., Козак М.В., Свида Г.І., Мочар М.І., Попович Н.В., Кобаско Л.І., Бенца О.М., Мотрин Н.В.

З 1992 року і на даний час Буштинську селищну бібліотеку очолює Орос Наталія Василівна, а бібліотекарем з 1989 року працює Герчак Ольга Іванівна.

27

Працівники бібліотеки

Орос Наталія Василівна

(завідувачка бібліотекою-філією№7)

Народилася 10 грудня 1959 року в с.Вонігово, Тячівського району, Закарпатської області, в сім’ї службовця.

В 1975 році закінчила Вонігівську восьмирічну школу, і того ж року вступила в Хустське культурно-освітнє училище на бібліотечний відділ. В 1978 році закінчила повний курс названого училища і отримала диплом зі спеціальністю бібліотечна справа, та направлення на роботу в Буштинську селищну бібліотеку. З 1984 року працювала клубним організатором заводу «Електроавтоматика». А з 1992 року і по цей час очолює Буштинську бібліотеку-філію №7. Наталія Василівна людина виняткової працьовитості, творчого пошуку, високого професіоналізму, яка здатна вкладати душу в улюблену справу.

А якщо є така відданість обраному фаху, є любов до відвідувачів, то бібліотека перетворюється в рідний дім, де проходить життя, де щодня готуються до зустрічі дорогих гостей – читачів.

Любить співати народні пісні та коломийки. Захоплюється фольклором. Ще в радянські часи зробила постановку Буштинських вечорниць, періодично проводить щедрування по хатах та установах селища. Збирає речі старожитностей.

В  1990 році організувала жіночий вокальний ансамбль «Тисяночка», який у 1993 році отримав звання «народного» і діє й понині. Згодом стала організатором фольклорно-етнографічного ансамблю «Відродження».

В 2003 році  випустила в світ книгу власних поезій «Мої найкращі сіті в світі». Мріє випустити ще одну книгу власних віршів  та складених сценаріїв. У 2013 році організувала фольклорний гурт «Бущинські газдині». У цьому ж році пройшла обласні курси підвищення кваліфікації бібліотечних працівників та курси навчання комп’ютерної грамотності на базі Тячівської ЦРБ.

Неодноразово обирається депутатом Буштинської селищної ради, є членом громадської організації «Митці Тячівщини».

P1010294

Герчак Ольга Іванівна

(бібліотекар бібліотеки -філії №7)

Народилася 04 лютого 1961 року в смт.Буштино, Тячівського району, Закарпатської області в сім’ї робітників.

В 1977 році закінчила дев’ятий клас Буштинської середньої школи. В цьому ж році вступила в Хустське культурно-освітнє училище на бібліотечний відділ. Після трьохрічного навчання отримала направлення на роботу в Тячівську центральну районну бібліотеку у відділ обробки та комплектування літератури за спеціальністю -бібліотекар.

З 1989 року і по сьогоднішній день працює бібліотекарем в Буштинській бібліотеці – філії №7.

Пройшла обласні курси підвищення кваліфікації бібліотечних працівників та курси навчання комп’ютерної грамотності на базі Тячівської ЦРБ. Ольга Іванівна є учасником фольклорного гурту «Бущинські газдині»

3

Місія бібліотеки

Бібліотека як соціальний інститут покликана виконувати завдання, покладені на неї суспільством  і державою, а саме збір, зберігання джерел інформації й надання до них вільного доступу усім членам суспільства.DSC07313

Селищна бібліотека є носієм ідей культурної інтеграції з різноплановими функціями: інформаційна, освітня, просвітницька, виховна, рекреаційна.

Читачам приємно відвідувати її, адже тут панує дружня атмосфера, все чітко налагоджено, на своєму  місці, і, водночас, просто, доступно, красиво і зручно. Органічне входження в життя громади села, внесок у виховання дітей і молоді, роль у створенні культурного середовища, підтримка інвалідів та інших соціально незахищених верств населення – все це чинники, які зробили цю бібліотеку важливою складовою соціуму села.

Пріоритетними напрямками роботи Буштинської селищної бібліотеки є створення позитивного іміджу, забезпечення  естетичного вигляду, висококваліфіковане обслуговування користувачів, реклама бібліотечних послуг, співпраця з суспільними організаціями. Розвиток бібліотеки не можливий без творчого ставлення до своєї роботи. Щоб справитись з поставленими завданнями, які стоять перед бібліотекою, бібліотечні працівники постійно відвідують щомісячні виробничі наради, семінари, практикуми, тренінги, дні професійного спілкування, які проводять працівники Тячівської районної бібліотеки, звертають увагу на нове бачення сучасних тенденцій роботи, на які наголошує у своїх виступах директор ЦБС І.С. Ключкей.

До послуг відвідувачів

Гостинно зустрічають своїх користувачів працівники бібліотеки. Вона працює, виходячи з особистих, соціальних та життєвих потреб мешканців села в інформації, спілкуванні, забезпеченні громадянських прав і обслуговує 2300 користувачів, у т.ч. дітей до 15 років -755, юнацтва -745, 780 дорослих.DSC_0005

В селищній бібліотеці користувачі та мешканці селища можуть отримати всю необхідну для них інформацію, що дозволяє їм вирішувати соціальні питання тощо.

До їхніх послуг сьогодні традиційні бібліотечні ресурси: книги, довідкові видання, періодична преса, інформаційно-пошуковий абетквий апарат, систематичний і краєзнавчий каталоги, каталог для учнів 5-9 класів, систематична картотека статей та  краєзнавча картотека. Все це допомагає користувачам удосконалювати набуті знання, розвивати свій творчий потенціал, самоосвіту.

Завдання бібліотеки

Як центр культури, бібліотека заохочує користувачів відвідувати її за допомогою різних форм роботи. Працівники у постійному пошуку нових, цікавих форм роботи.  Проводяться літературні години, конкурси, вікторини, брейн-ринги, екскурсії до бібліотеки, літературні лото, зустрічі з ветеранами, видатними людьми  селища, письменниками тощо. Однією із  популярних є презентації книг місцевих авторів, яких у Буштині з десяток.22

На початку листопада 2013 року відбулась презентація книги Ганни Розман «Вона і справді королева», яка зібрала частину  Буштинської інтелігенції та гостей з Тячева, Хуста, Ужгорода. Автора прийшли привітати начальник райвідділу культури В.А. Гудак  та голова профспілки культосвітніх працівників Н.Й.Сасин,  депутат обласної  ради С.Т. Деркач та ін. На закінчення прозвучали закарпатські пісні та  коломийки у виконанні новоствореного гурту «Буштинські газдині»  при Буштинській селищній бібліотеці. При бібліотеці діє клуб любителів поезії «Ліра».

На засідання часто запрошуються відомі люди, такі як В.П. Марко, доктор філологічних наук, професор Кіровоградського педінституту, який народився в с.Руське Поле.

Організовуються зустрічі учнів шкіл з письменником Д.М.Копинцем, щорічно проводиться святкування Дня перемоги. Стало традицією готувати масові заходи до Дня Незалежності. Юні  користувачі бібліотеки охоче приймють  участь у святкуванні. Літературно-музична композиція «Любіть Україну, всім серцем любіть» припала до душі односельчанам, про що згадувалось у районній газеті «Дружба».

Бібліотека ретельно готується до Шевченківських днів. З цією метою біля книжкової виставки «Великий співець українського народу» проведено літературну годину «Краса і сила Шевченкового слова».

Вчителі школи щорічно організовують ознайомлюючі екскурсії до бібліотеки, екскурсії-подорожі до Дня бібліотек «У мандри запрошують книги».

З дітьми та юнацтвом проводяться інтерактивні форми роботи- бесіди, усні журнали, диспути, дискусії.

PA140128

Всі масові заходи супроводжуються книжковими виставками, тематичними полицями. Привертають увагу постійнодіючі  виставки для дітей, експозиції книг, нових журналів, творчості читачів, виставки- вернісажі, які  пропонують читачам найцікавіші видання різноманітної тематики: « Скарбничка чарівних казок»,  де виділені окремі розділи «Стежками українських казок», «Казки рідного краю», «Добра казка чародійка», «Мадрівка в казку».

Краєзнавча робота

За останні роки бібліотека поповнилась краєзнавчими виданнями: П.М.Федака «Народне житло українців Закарпаття ХVІІІ-ХХ століть»; Михайла Лучкай «Історія Карпатських русинів»; П.Р.Магочій «Народ нивыдкы»; Д.Кетеля «Політ співочого каміння»; Народні казки українських Карпат» та ін.

З метою популяризації краєзнавчих документів, прищеплення любові до рідного краю, вивчення історії, виховання патріотизму з учнями 7-8 класів  розроблено брейн-ринг «Історія рідного краю».

Створено краєзнавчий куток, де зібрані речі старожитностей, оформлено тематичні полиці: «Літературна скарбниця краю» та «Красне письменство нашого селища», що нараховує більше десятка книг, написаних місцевими авторами.

Цінним матеріалом є книги письменника –етнографа про виникнення селища, традиції, звичаї, релігію буштинської громади Д.М.Копинця.

Користувачі бібліотеки можуть збагатити свої запити заглибитись у інформацію, що зібрана у папки-накопичувачі та фотоальбоми:

«Народні умільці селища Буштино», «Письменники Буштина», «Буштино рідне моє».

 Творчих людей селища в бібліотечну світлицю притягує затишок і продумано розкритий бібліотечний фонд, краєзнавчий куток, невимушені бесіди, зустрічі.

Завідувачка, яка сама займається поетичною творчістю, зуміла згуртувати цих людей і створити любительське об’єднання «Ліра». Маючи неабиякі музичні та організаторські здібності, завідувачка Н.Орос за свою трудову діяльність, створила три музичні гурти, а саме «Тисяночка», який заслужив звання «народного» і діє понині, «Відродження», що висвітлював народні традиції колядування, щедрування, «Бущинські газдині»- новостворений гурт, який буде співати кращі народні пісні, відтворювати фольклор на сцені і в житті.

Бібліотека в соціальному просторі

Наша бібліотека тісно співпрацює з Буштинською ЗОШ І-ІІІ ст. та Буштинською гімназією–інтернат гуманітарного профілю, шкільними бібліотеками, творчими людьми селища, інтелігенцією.

Завідувачку бібліотеки запрошують на різні поетичні зустрічі. Одна з них відбулась під час проведення семінару районних працівників шкільних бібліотек. Зустріч проводилась на базі Буштинської гімназії-інтернату, де Наталія Василівна знайомила гостей зі своїми віршами, розповідала про свої майбутні творчі задуми.

О.І.Герчак  з учнями першого класу на базі Буштинської ЗОШ І-ІІІ ст. провела мандрівку по книгам відомої на Тячівщині авторки дитячих книг Юліїі Драгун «Горнятко доброти» та «Зернятка мудрості» присвячену «Тижню дитячого читання».

В тісній взаємодії  Буштинська бібліотека з редакцією районної газети «Дружба», яка відображає всі важливі моменти роботи бібліотеки.

29

У 2008 році Буштинську книгозбірню, працівників та їхню роботу знімало закарпатське телебачення «М-студіо». Робота селищної бібліотеки спрямована на формування  позитивного іміджу. Тому працівники постійно підвищують професійну майстерність. Беруть участь у районних семінарах, нарадах, бібліотеках кращого досвіду, професійних спілкуваннях, залучаються до участі в районних просвітницьких заходах, акціях, оглядах художньої самодіяльності «Звітує Тячівщина»

Досягнення бібліотеки

Бібліотека бере активну участь у проведенні районних конкурсів. Активні читачі постійно залучаються до участі в районному турі Всеукраїнського конкурсу «Найкращий читач України»

Щорічно працівники бібліотеки приймають участь у районному конкурсі «Червоне вино», де виборюють призові місця, за що нагороджуються грамотами райвідділу культури та грошовими преміями.

В 2013 році Буштинська бібліотека отримала третє місце за участь в районному творчому звіті-огляді колективів художньої самодіяльності за жанром «Таланти рідного села», нагороджена грамтою відділу культури.

1383638571_img_4077

В майбутньому у бібліотеки ще багато цікавих справ, напрацювань, здатних довести своє право на визначення і підтримку суспільства і держави.

АДРЕСА БІбЛІОТЕКИ:

Бібліотека-філія №7 ЦБС

Тячівської районної ради

90556

Закарпатська область

Тячівський район

смт.Буштино

вул.Головна, 91

селищна рада, 2-й поверх

БІБЛІОТЕКА ПРАЦЮЄ:

З 9.00 до 18.00

Вихідні дні: субота, неділя

Остання п’ятниця місяця: санітарний день